چه زمانی کرونا از بین می‌رود؟ تقریبا ۷ هفته از آغاز شیوع ویروس کرونا که در ووهان چین می‌گذرد. از آن موقع دست کم ۸۸۹۲ نفر توسط این ویروس کشته شده‌اند و ۲۱۵ هزار نفر نیز این بیماری را گرفته اند.

منبع:‌ businessinsider

ادامه شیوع این ویروس یک سوال اساسی ایجاد می‌کند: چه زمانی کرونا از بین می‌رود؟

تحقیقات جدید مرکز کنترل بیماری چین توضیح داده که احتمالا این بیماری در  ۱ فوریه اوج گرفته است. دقیقا زمانی که تعداد زیادی از بیماران شروع به نشان دادن علائم آن کردند. این می‌تواند نشان دهد که در حال حاضر میزان شیوع بیماری کاهش پیدا کرده است، ولی محققین همچنین هشدار داده‌اند که در صورت بازگشت ساکنان چین به مدارس و ادارات، می‌تواند دوباره شیوع آغاز شود.

تردوس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان جهانی بداشت روز سه‌شنبه به خبرگزاری‌ها گفت: “آمار و ارقام از چین نشان می‌دهد که تعداد بیماران تایید شده در حال کاهش است. این ما را تشویق می‌کند، ولی الان وقت خوشحالی نیست.”

لورن آنچل مایرز، اپیدمیولوژیست دانشگاه تگزاس آمریکا نیز به Busuness Insider عنوان کرده که یک شاخص می‌تواند به ما بگوید که چه زمانی شیوع شدت گرفته و چه زمانی کم شده است. این عدد، میانگین تعداد افرادیست که یک بیمار می‌تواند ویروس را به آن‌ها انتقال دهد. محقق این عدد را “عدد اصلی تولید مثل” نامیده که نشان می‌دهد یک ویروس چقدر مسری است.

هنگامی که شیوع در حال از بین رفتن باشد، این عدد پایین تر ۱ خواهد بود.

مایرز ادامه داد: “به این معناست که به طور متوسط، هر بیمار کمتر از یک نفر دیگر را مبتلا کرده، اینجاست که شیوع باید تمام شود.”

البته هنوز این شرایط وجود ندارد. مطالعات روی ۱۴۰ بیمار بستری شده در ووهان، نشان داده که این عدد برای ویروس کرونا ۲.۲ است، به این معنا که بیماران به طور متوسط، ویروس را به بیش از ۲ نفر دیگر انتقال داده اند. مطالعات ژورنال Travel Medicine تخمین زده که عدد تولید مثل بیشتر از این است، حدود ۳.۳!

ویروس کرونا بیشتر از چیزی که ما فکرش را می‌کنیم می‌تواند پخش شود

تصویر ویروس کرونا زیر میکروسکوپ
میکروسکوپ الکترونی و تصویری از ویروس کرونا

تعداد مبتلایان جدید در چین به نظر می‌رسد که در حال کاهش است، ولی احتمال زیادی وجود دارد که بسیاری از موارد گزارش‌نشده باقی مانده باشد.

روز ۱۳ فوریه، Hubei Health Commission گزارش عجیبی از پیشرفت شیوع کرونا داد و ادعا کرد که در یک روز ۱۴۸۰۰ مورد به بیماران اضافه شده است. این آمار توسط سی‌تی اسکن بدست آمده است. قبل از آن با تست‌های آزمایشگاهی مشاهده ویروس در فرد تایید می‌شد. اما یک هفته بعد، Hubei به همان نحوه شمارش قبلی خود یعنی با تست‌های آزمایشگاهی برگشت و به نظر می‌رسید که تست‌های گرفته شده با CT اسکن دقیق نیستند.

کارشناسان بهداشت هنوز هم نمی‌توانند که دقیقا مشخص کنند کرونا چقدر گسترش یافته یا چقدر قابل انتقال است.

مایرز ادامه داد: “قبل از نشان دادن علائم، ما نمی‌توانیم بفهمیم که آیا مردم آلوده شده‌اند یا نه، همچنین مطمعن نیستیم که حتی بعد از نشان دادن علائم، چقدر عفونی هستند. فرض بر اینکه بین یک فرد سالم و بیمار ارتباط وجود دارد و در هفته اول نشان دادن علائم بیماری ایزوله یا بستری نشده‌اند، مطمعنا شانس انتقال ویروس به دیگران هم وجود دارد.

برای مهار شیوع کرونا، چین محدودیت‌های مسافرتی گسترده‌ای را در نیمی از کشور برقرار کرده است. از جمله قرنطینه کردن حدود ۵۰ میلیون نفر در استان هوبی که مرکزش ووهان است. شهروندان ووهان همچنین موظف به پوشیدن ماسک در مکان‌های عمومی و اندازه گیری دمای بدن قبل از ورود به سوپرمارکت‌ها هستند.

ولی مایرز عنوان کرد که یک بیمار معمولی، می‌تواند بدون نشان دادن علائم تا ۵ روز، ویروس را در خود داشته باشد.

پزشکان چینی حتی اخیرا در ووهان زنی را که علائمی از خود نشان نداده شناسایی کرده‌اند که احتمالا ویروس کرونا را به اعضای خانواده خود انتقال داده است.

مایرز گفت: اگر بخش قابل توجی از موارد مبتلا وجود داشته باشد که شدت بیماری در آن‌ها متوسط است یا علائم را نشان نمی‌دهند و به اندازه کافی مریض نشده‌ باشند که خود را به بیمارستان برسانند، احتمالا این موارد از رادار ارگان‌های بهداشتی پنهان خواهند ماند.

مطالعات مرکز CDC چین نشان داده که در ۷۲ هزار نفر بیمار، کمتر از ۹۰۰ نفر علائم را نشان نداده‌اند، ولی نکته اینجاست که در این نتایج، قطعا تنها کسانی در نظر گرفته‌ شده‌اند که به بیمارستان مراجعه کرده‌اند.

مطالعات همچنین نشان دادند که حدود ۸۰ درصد از موارد مبتلا به کرونا ویروس، به صورت خفیف بیمار شده‌اند، به این معنی که ممکن است فقط تب و سرفه خشک را تجربه کرده باشند، ولی در تنفس دچار مشکل نشده باشند و عفونت شدیدی هم در ریه‌هایشان دیده نشده باشد.

هنوز هم زمان برای شیوع وجود دارد

مایرز همچنین در ادامه حدس زده که داده‌های مربوط به شدت مسری بودن ویروس متکی به داده‌های اولیه هستند پس احتمالا تغییر می‌کند.

همینجور که جلو می‌رویم، با توجه به اینکه سازمان جهانی بهداشت بسیار حواس خود را جمع کرده و واقعا تلاش می‌کند که یا از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کند و موارد مبتلا را شناسایی کند، انتظار داریم که میزان تولید مثل ویروس کمتر شود.

با این حال آقای گبریسوس مدیر کل سازمان جهانی بهداشت عنوان کرده که کشور‌ها جوری باید با این ویروس رفتار کنند که انگار دشمن شماره ۱ کشور است.

مدیر کل سازمان جهانی بهداشت روز پنج شنبه عنوان کرد: “هنوز فرصت از بین بردن شیوع کرونا برای ما باز مانده است. ویروس الان قابل مدیریت است و همین الان زمان حمله به آن است.”

این به معنای تخصیص بودجه جهت غربالگری در فرودگاه‌ها، ایجاد امکانات برای قرنطینه موارد احتمالی و مجهز کردن بیمارستان‌ها برای جلوگیری از بیمار شدن کارمندانشان است.

گبریسوس ادامه داد: “ویروس برای مدتی اطراف ما وجود خواهد داشت.”

با این حال طبق صحبت‌های مایرز، هنوز هم با توجه به اینکه روزانه آمار جدیدی از مرگ و میر ویروس کرونا منتشر می‌شود، جای نگرانی دارد.

مایرز در پایان عنوان کرد: “بعید می‌دانم که با تکیه به داده‌هایی که داریم، بتوانیم خیالمان را راحت کنیم. هنوز در حال تلاش برای بررسی بدترین سناریوی ممکن هم هستیم.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here