انتخاب اسم برای کسب و کار برای برخی کاری ساده است، ولی اکثرا افراد در این پروسه به مشکل برخورد می کنند. وقتی که در حال آغاز یک کسب و کار هستید، این انتخاب یکی از تصمیمات حیاتی شماست. به همین دلیل انتخاب یک نام اشتباه، می تواند پایانی تلخ برای یک بیزنس پلن بسیار عالی باشد. 

طوفان مغزی برای انتخاب اسم کسب و کار

مرورگر اینترنت خود را باز کنید، قلم و کاغذتان را بردارید و شروع کنید. در ابتدای صفحه، اسم محصول یا خدمتی که ارائه می دهید را بنویسید و زیرش خط بکشید. بعد از این کار، هرچه می توانید کلمات کلیدی مرتبط به کسب و کار خرده فروشی خود را بنویسید. هرچه بیشتر باشند، بهتر است.

اگر قرار بود من یک فروشگاه برای خانم های باردار که بیشتر لباس می فروشد داشته باشم، کلمات کلیدی من ممکن بود بارداری، کودک، مادر باردار، زایمان، تغذیه با شیر مادر و … می بود.

وقتی ذهنتان خالی از کلمات شد، یک لغت نامه بردارید یا از روی جستجوگر آنلاین کلمات مترادف، جستجوی خود را ادامه دهید. ایده کار این است: باید کلمات مرتبط ولی متفاوت، جالب و غیر عادی پیدا کنید که فورا به ذهن نمی رسند. با اضافه کردن لیست عبارات یا کلمات مشابه (یا حتی متضاد)، لیست کلمات شما به صورت نمایی رشد می کند. به فروشگاه خودمان برگردیم…

زیر کلمات زایمان، بارداری، کودک و …، کلماتی همچون: لباس بارداری، تاریخ تولد، نو رسیده ها، مادرانه، مادر، بچه، ارزشمند، کوچولو، فرشته کوچولو، نی نی، قدم نو رسیده و … را اضافه می کردم.

حالا بایستید و چند لحظه در مورد کسب و کارتان فکر کنید. چه کاری را می خواهید انجام دهید یا ماموریت شما چیست؟ دوست دارید که دیگران پروژه شما را چگونه ببینند؟ دوست دارید مشتریانتان، چه توصیفی از شما داشته باشند؟ حالا تعدادی از عبارات زیر را به لیست خود اضافه کنید.

به عنوان یک خرده فروش لباس بارداری، ماموریت من این است . که وسایل و لباس هایی مرسوم و به مد روز به خانم هایی که قرار است باردار شوند ارائه دهم. من دلم می خواهم که مشتریانم، من و دستیارانم را به عنوان افرادی آگاه، قابل اعتماد و صادق بشناسند. رقبایم من را به عنوان شخصی حرفه ای، با تجربه و به عنوان رهبر بازار بشناسند. تمام این عبارات را به لیستم اضافه می کنم.

حالا می بینید که لیست انتخاب اسم برای مغازه شما چقدر رشد کرده و گزینه های زیادی جلوی رویتان است. حالا اسم خودتان و مکانی که در آن حضور دارید را در صورت وجود ارتباط، اضافه کنید. اگر فکر می کنید روزی ممکن است جایتان را عوض کنید یا بیزنس خود را کامل بفروشید، این کار را نکنید.

حالا که لیستی بلند و بالا از کلمات کلیدی جهت انتخاب اسم برای بیزنس دارید، ببینید که آیا می تواند این کلمات را با هم ادغام کنید؟

پس از بازی کردن با لیستی که داشتم، کلماتی پیدا کردم که دوستشان داشتم. نی نی نو، مادر نمونه، باردارینو و … تمام این ها پتانسیل این را دارند که اسم مغازه من باشند.

باید‌‌ها و نباید‌های انتخاب اسم برای فروشگاه و کسب و کار

قاعده‌هایی وجود دارد که هنگام انتخاب اسم برای کسب و کار باید در ذهنتان باشد. از جمله:

  • درک و تلفظ اسمی که انتخاب می کنید راحت باشد.
  • از کلماتی که حس منفی می دهند جلوگیری کنید.
  • با انتخاب اسمی که تمام کار شما را پوشش نمی دهند، خود را محدود نکنید.
  • کلماتی انتخاب کنید که بتوانید به آن تکیه کنید.
  • از اصطلاحات کاملا عمومی استفاده نکنید. مثلا فروشگاه تخفیف دار، چون نمی‌توان از آن به عنوان علامت تجاری استفاده کرد.
  • با اسمی که برای مغازه خود انتخاب می کنید، مردم را دچار سو تفاهم نکنید یا به چیزی اشاره نکنید که هیچ ربطی به بیزنس شما ندارد.

امتحان اسم کسب و کار و فروشگاه

حالا به لیست احتمالات خود نگاه کنید و سوالات زیر را از خود بپرسید:

آیا به راحتی قابل تلفظ است؟
آیا متفاوت و مختصر است؟
آیا با مخاطب شما ارتباط برقرار می کند؟
آیا حس مثبتی ایجاد می کند؟

اگر فکر می کنید که برنده لیست خود را انتخاب کرده اید، فورا انتخابش نکنید. فیدبک اسمی که در‌نظر دارید را از دوستان و آشنایان بگیرید. پشت سرهم آن را تکرار کنید. اگر بعد از چند روز حس اعتماد به نفس داشتید و راحت بودید، نگهش دارید. اگر به آن عادت نکردید، بیخیالش شوید و لیست خود را دوباره ببینید.

از همان ابتدای کار، اسم بیزنس شما با حس مشتریان شما ارتباط خواهد داشت. مرکز تمام تبلیغات شما برند شماست.

اگر فکر و تلاش زیادی جهت انتخاب اسم برای مغازه و یا کسب و کارتان به خرج دهید، بسیاری از تله‌های بازاریابی و مشکلات حقوقی را به سلامت پشت‌ سر خواهید گذاشت.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید