‌آیا دنبال شغل می‌گردید و برای مصاحبه کاری استرس دارید؟ مطمئن باشید که تنها نیستید. حتی اگر بارها تجربه آن را داشته باشید، مصاحبه کاری می‌تواند سخت باشد.

اظطراب زیاد در زمان انجام مصاحبه، می‌تواند کار را برایتان سخت کند و حتی شانس استخدامی را از بین ببرد.

بعضی از استرس‌ها طبیعی هستند و حتی به شما کمک می‌کنند که با دقت بیشتری مصاحبه کنید. ولی روی دیگر سکه این است که اگر استرسی در جلسه حاضر شوید، مصاحبه خوبی را تجربه نخواهید کرد.

کلید موفقیت در مصاحبه کاری این است که اظطراب خود را کنترل کنید، به این صورت سطح استرس شما قابل مدیریت می‌شود. در اینجا چند نکته را برای کنترل استرس پیش از مصاحبه کاری و در هنگام آن بیان می‌کنیم تا بهتر بتوانید اوضاع را مدیریت کنید و موفق شوید.

آمادگی

آمادگی قبل از انجام مصاحبه، می‌ةواند استرس آن را به شدت کاهش دهد. باید مرتبط‌ترین مهارت‌های خودتان به شغلی که می‌خواهید برایش مصاحبه انجام بدهید را پیدا کنید. همچنین آماده باشید که از به‌کار بردن این نقاط قوت در زندگی یا شغلتان مثال بزنید.

اگر درون‌گرا هستید، مصاحبه‌های کاری شما می‌توانند واقعا موفقیت آمیز باشد. این مطلب در مورد سوالاتی که متداولا در مصاحبه‌ کاری پرسیده می‌شوند و نحوه پاسخ به آن ها، می‌تواند کمک زیادی کند.

تحقیق کنید

شرکتی که می‌خواهید برایش کار کنید را بررسی کنید و آماده باشید که به کارفرمای خود توضیح دهید که چرا فکر می‌کنید این کار و شرکت با علایق شما سازگار است. اینجا می‌تواند ببینید که چگونه باید در مورد یک شرکت تحقیق کرد.

تمرین کنید

این عبارت که “تمرین کار را کامل می‌کند”، در مصاحبه کاری نیز کاربرد دارد. هرچه حس کنید که با مصاحبه بیشتر آشنا هستید، اظطراب کمتری را تجربه خواهید کرد.  از دوستان یا خانواده خود برای تمرین مصاحبه کمک بگیرید. سعی کنید که به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد خود را تمرین کنید.

سعی کنید از افکار منفی فرار کنید

استرس پیرامون مصاحبه کاری معمولا از فرضیات و افکاری که برای خودمان می‌سازیم، سرچشمه می‌گیرد. شناسایی و مقابله با افکار اظطراب‌زا، می‌تواند به شدت استرس شما را کاهش دهد. از جمله این افکار عبارتند از:

“باید این کار را بگیرم، یا این‌که ناامید و بیکار می‌مانم.

برای مقابله با این فکر، با خود تکرار کنید که آینده کاری هیچکس وابسته به یک مصاحبه نیست. گزینه‌های دیگری هم وجود خواهد داشت و شانس‌های دیگری هم برای استخدام هست.

“خیلی جواب سوالش را بد دادم…باختم، هرگز من را استخدام نمی‌کند.”

یک پاسخ ضعیف قطعا شما را از لیست کاندیدا حذف نمی‌کند. مصاحبه کاری مثل یک آزمون است، گرفتن نمره ۸۵ یا ۹۰ شاید برای استخدام شما کافی باشد.

“می‌ترسم سوالی بپرسند که گیر کنم و مثل احمق ها بهشان زل بزنم.”

اگر خوب آماده شده باشید، طبیعتا می‌توانید جواب‌هایی بدهید که نمایانگر نقاط قوت شما هستند. اگر واقعا گیر کردید، از جمله ای مثل “سوال خوبی پرسیدید، می‌توانم کمی بیشتر به موضوعی که مطرح کردید فکر کنم و پاسخ بدهم؟” حتی ممکن است در حین صحبت‌های بعدی خود ناخواسته جواب سوالشان را بدهید.

“هیچ راهی برای اینکه کار استخدام شوم وجود ندارد.”

پشت سر همدیگر کیفیت‌ها و شاخص‌های خود را قبل از مصاحبه کاری تکرار کنید تا خودتان متقاعد شوید که با دست پر وارد جلسه می‌شوید.

روی موفقیت تمرکز کنید تا استرس مصاحبه کاری از بین برود

بسیاری از مربیان کسب‌و‌کار معتقدند که تصور موفقیت می‌تواند عملکرد را بهتر کند و اظطراب را کاهش دهد. سعی کنید که خصوصا قبل از انجام مصاحبه، مدام به تعامل خود با مصاحبه‌گر مثبت فکر کنید.

مشاورین برای مدیریت بهتر اظطراب، روش‌های آرام‌سازی از جمله ریلکسیشن عضلانی یا تمرین‌های تنفسی را توصیه می‌کنند.

اگر خیلی استرس دارید، شاید باید مشاوره با یک روان‌شناس را برای پیدا کردن دلایل روانی ایجاد آن، در اولویت‌های خود قرار دهید تا بتوانید به صورت بهتری با آن مقابله کنید.

نکته دیگری که باید به خاطر داشت این است که اگر استخدام نشوید، فرصت دیگری هم خواهد بود. حتما قسمت شما نبوده که استخدام نشوید. از این تجربه به عنوان یک درس استفاده کنید و با گشاده‌رویی به سمت فرصت بعدی حرکت کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید