آیا واقعا به یک بیزنس پلن نیاز دارید؟ آیا ارزشش را دارد که زمان و منابع خود را روی آن سرمایه‌گذاری کنید؟ نمی‌شود که بیخیال آن شد؟ این‌ها سوالات خوبی هستند، اینجا پاسخ تمام آن‌ها را دریافت خواهید کرد.

۱. اگر وام و یا سرمایه بخواهید، به دردتان خواهد خورد!

اگر از یک بانک یا سرمایه‌گذار درخواست وام کنید، آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا به خوبی توان حرکت در مسیر کسب و کار خود را دارید یا نه. لازم نیست که ۲۰۰ صفحه بنویسید، ولی لازم است که چیزی داشته باشید تا به مدیر بانک یا سرمایه‌گذار ارائه دهید که نشان دهد برای مشکلی که کسب و کار شما حل می‌کند، بازار وجود دارد و در آن به پیش‌بینی‌ها و صورت‌های مالی شما اشاره‌ای شده باشد.

بیزنس‌پلن شما باید شناخت مدل کسب و کار شما را برای شرکا یا حامیان احتمالی شما از هر نوعی که باشند را راحت کند. حتی اگر بتوانید از طریق جداول و نمودارها داده‌هایتان را ارائه دهید، وضعیت شما بهتر هم خواهد بود.

۲. داشتن یک بیزنس پلن ۳۰ درصد رشد شما را سریع‌تر خواهد کرد!

نوشتن یک بیزنس پلن فقط راجع به تولید یک سند یا داکیومنت که دقیقا آینده شرکت شما را پیش‌بینی می‌کند نیست. پروسه نوشتن بیزنس پلن اهمیت دارد. نوشتن این برنامه و مرتبا بازنگری آن، باعث می‌شود که شناخت بهتری از کار‌هایی که باید برای موفقیت انجام دهید داشته باشید.

بیزنس پلن یعنی مرتبا هدف گذاری کنید، پیشرفت خود را به سمت این اهداف بسنجید و تغییراتی را در کسب و کار خود ایجاد کنید تا بیشتر مشتریان خود را بشناسید.

مطالعات نشان داده شرکت‌هایی که برنامه‌ریزی می‌کنند و به طور منظم نتایج را بررسی می‌کنند، ۳۰ درصد زودتر از دیگران رشد خواهند کرد. علاوه بر این، تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که شرکت‌هایی که بیزنس‌پلن دارند، عملکردشان بهتر است و احتمال ورشکستگی‌شان کاهش می‌یابد.

۳. تصمیمات در مورد مخارج سنگین را با اعتماد به نفس بیشتری انجام می‌دهید

همانطور که کسب و کار جلو می‌رود، یکی از بزرگ‌ترین و بهترین مسائلی که به‌ آن برخورد می‌کنید استخدام کارکنان جدید، تغییر مکان یا خریدهای بزرگ است.

این‌ها تصمیمات بزرگی هستند که باید گرفته شوند و اگر به طور منظم پیش‌بینی های خود را که در بیزنس پلن آورده‌اید مرور کنید، اطلاعات بهتری را برای گرفتن تصمیم نهایی در دست خواهید داشت.

۴. زودتر از پس بحران‌های مالی اولیه بر می‌آیید

یک روی دیگر تصمیمات بزرگ، درک و توانایی مانیتورینگ جریان نقدی کسب و کار است. صورت جریان نقدی یکی از سه صورت مالی مهمی است که در بیزنس پلن وجود دارد. (دوتای دیگر ترازنامه و صورت سود و زیان شماست.)

بازنگری جریان نقدی به طور منظم، به شما کمک می‌کند که چالش‌های اولیه را پیش‌بینی کنید تا بتوانید جهت جلوگیری از بحران کمبود مالی که حتی نتوانید قسط‌هایتان را بدهید جلوگیری کنید.

۵. داشتن بیزنس پلن، ریسک را کاهش می‌دهد

وقتی که قرار است تازه استارت بزنید، چیزهای زیادی وجود دارد که نمی‌دانید. مثلا راجع به مشتریان، رقابت و حتی کاری که باید انجام دهید!

به عنوان مالک یک کسب و کار، احتمالا وقتی کارتان را شروع می‌کنید آماده‌اید که با این عدم قطعیت‌ها مواجه شوید، ولی کار‌های زیادی وجود دارد که انجام دهید تا ریسک کاهش یابد. ایجاد و مرور بیزنس‌پلن به طور مداوم یک راه عالی برای پرده برداشتن از نقاط ضعف مخفی شماست.

از این طریق شما می‌توانید متوجه شوید چه کاری جواب می‌دهد، چه کاری جواب نمی‌دهد. به این ترتیب می‌توانید پیش‌بینی‌های خود را اصطلاح کنید و آن‌ها را روی بیزنس خود پیاده کنید.

۶. برنامه کسب و کار یک پایه محکم برای برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی است

بیزنس‌پلن شما، جایی عالی جهت ترسیم چگونگی فروش و درامد با توجه به بودجه‌ای که دارید می‌باشد. کشیدن یک ارتباط واضح بین آنچه که شما رویش سرمایه‌گذاری می‌کنید و نتایجی که امیدوارید بدست بیاورید، کمک می‌کند که مطمعن شوید خودتان را برای موفقیت بسته‌اید.

یک بیزنس پلن به شما کمک می‌کند که همه‌چیز را یک‌پارچه کنید. شما می‌توانید با کلمات ساده توضیح دهید که فکر شما برای رسیدن از یک نقطه به نقطه دیگر چگونه است.

جمع‌کردن تیمتان به سمت اولویت‌های مشابه، به طور کلی کارایی شما را افزایش خواهد داد. شما می‌خواهید که همه افراد تیم شما تصویر بزرگ را ببینند و اهداف بزرگ‌تر شما را درک کنند.

اگر همه افراد تیم شما بدانند که کوچکترین کارشان روی شرکت تاثیر می‌گذارد، بیشتر مایه می‌گذارند. چون اینطور متوجه می‌شوند که کارشان واقعا اهمیت دارد.

۷. به شما کمک می‌کند که اهدافی قابل دسترسی برای خود قرار دهید.

هر بیزنس پلن خوبی، اهداف هوشمندانه‌ای را برجسته می‌کند. این اهداف هوشمندانه در واقع خاص هستند، قابل اندازه‌گیری‌اند، قابل دسترسی هستند، مرتبط هستند و برایشان زمانی تعیین شده است.

اگر شما بیزنس پلن خود را بنویسید ولی اهداف خاصی را در آن قید نکنید، خیلی کمتر به کار شما خواهد آمد. اگر برای شرکت و تیمتان هدف‌گذاری‌هایی کنید که با آن‌چه در بیزنس پلن آمده هم‌سو نباشد، کارتان برای هم جهت کردن تیم به سوی اولویت‌های یک‌سان خیلی سخت خواهد بود.

از بیزنس پلن استفاده کنید تا یک سری نقطه عطف ایجاد کنید. سپس از این نقاط استفاده کنید تا اهدافی با معنی ایجاد کنید . اینطور می‌توانید استراتژی‌های فروش و بازاریابی‌ خود را بهتر تعیین کنید.

 

 

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید