اکثرا وقتی‌ افراد می‌خواهند یک کسب‌وکار راه‌اندازی کنند، به خاطر اینکه به فروش نیاز دارند، دلسرد می‌شوند. این کاملا قابل درک است چون همه به طور مادرزادی فروشنده نیستند. حتی کسانی پیدا می‌شوند که این استعداد را دارند، ولی از فروش لذت نمی‌برند. قصد ما معرفی ۱۰ کسب‌ و کار بدون نیاز به فروش است.

در حالی که برخی بدترین کالاها را طوری جلوه می‌دهند که خریدار مشتاق می‌شود، گروهی از افراد حتی نمی‌توانند وسایل منزلشان را به سمساری بفروشند.  واقعیت این است که برای بعضی از اشخاص، فروش امری ذاتی است، در حالی که برای دیگران مثل یک هنر می‌ماند که زمان زیادی جهت تسلط نیاز دارد. بنابرین افرادی که از کسب‌وکار به خاطر نیاز به فروش فرار می‌کنند، قابل درک هستند.

با این حال اوضاع برای کسانی که می‌خواهند کسب‌وکاری داشته باشند ولی واقعا از فروش خوششان نمی‌آید، آنقدرها هم نا‌امیدکننده نیست. اگر شما یکی از این اشخاص هستید، خبر خوبی برایتان داریم. ده‌ها کسب‌وکار و بیزنس وجود دارد که برخی از آن‌ها را برای شما شرح داده‌ایم.

۱۰ کسب‌وکار بدون نیاز به فروش

۱. حمل‌ونقل

حمل‌ونقل عمل انتقال کالا از یک مکان به مکان دیگر است. بیشتر کسب‌وکارها که کالا یا خدمات معامله می‌کنند، خصوصا عمده‌فروشان و کارخانه‌داران، به پیمان‌کاران حمل‌ونقل نیاز دارند که در هر زمانی مواد اولیه را برایشان بیاورند و محصولات نهایی را نیز به مشتریان برسانند.

برای شروع کسب‌وکار در عرصه حمل‌ونقل، در ابتدا باید یک کامیون، راننده‌ و قرارداد با یک شرکت جهت انجام کارهای حمل‌ونقلش داشته باشید. با همین‌ها می‌شود کار را شروع کرد. نه به بازاریابی نیازی دارید نه فروش.

۲. برنامه‌ریز رویدادها

یک کسب‌وکار دیگر که می‌توانید بدون فروش هیچگونه کالایی اجرا کنید، برنامه‌ریزی رویدادهاست. با این حال باید علاقه خاصی به برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی جهت موفقیت در این کسب‌وکار داشته باشید.

برنامه‌ریزی شرکتی رویدادها وظیفه سازمان‌دهی دیدارها، کارگاه‌های آموزشی، جلسات عمومی سالانه، ناهار و دیگر برنامه‌ها را برای شرکت‌ها به عهده دارد.

برنامه‌ریزان رویدادهای اجتماعی معمولا کار بیشتری دارند، در حالی که برنامه‌ریزهای شرکتی به اندازه آن‌ها سرشان شلوغ نیست ولی درامد بسیار بیشتری دارند. پس باید ابتدا تفاوت‌ها را درک کنید و بعد آستین بالا بزنید.

۳. نگهداری از کودکان

کسب‌وکار مراقبت از کودکان به زودی در ایران نیز پیشرفت می‌کند. درصد بالایی از والدین از جمله کارمندان هستند، به این معناست که هر روز باید سر کار باشند و معمولا نیاز به شخصی دارند که مراقب بچه‌هایشان تا وقتی که به خانه بر می‌گردند باشد. اینجاست که کسب‌وکار ما وارد میدان می‌شود. آن‌ها به پدر و مادرها کمک می‌کنند که از کودکانشان مراقبت شود. همچنین همین کسب‌وکار را برای افراد مسن نیز می‌توان راه انداخت.

۴. تدریس خصوصی

تدریس یکی دیگر از مشاغلیست که به هیچ فروشی نیاز ندارد. همه چیزی که لازم دارید یک ذهن خوب، مهارت‌های آموزش و استراتژی‌های درست تبلیغاتی جهت آگاه کردن مردم از خدمات شماست. این کار هم به صورت آنلاین، هم‌ آفلاین قابل انجام است.

۵. مربی‌گری در کسب‌وکار

یکی دیگر از کسب‌وکارهایی که نیازی به فروش ندارد، خدمات مربی‌گری است. بسیاری از افراد می‌خواهند بیزنس خود را داشته باشند، ولی کاملا با این مسئله که چگونه شروع کنند نا‌آشنا هستند. چنین افرادی به راهنمایی یک متخصص نیاز دارند که دستشان را بگیرد و قطعا به این شخص پول هم می‌دهند. اگر علاقه، دانش و تجربه لازم را برای تبدیل شدن به یک مربی کسب‌وکار دارید، چرا این‌کار را نمی‌کنید؟

۶. خدمات خانه‌داری و تمیزکاری

اگر به تمیزکاری علاقه دارید، ارائه خدمات تمیزکاری برایتان مناسب است. افراد زیادی هستند که نمی‌توانند زمان لازم برای تمیز کردن خانه یا محل‌کارشان بگذارند، ولی تمایل دارند که در ازای پرداخت مبلغی، این کار را برایشان انجام دهند.

۷. خدمات خشک شویی

خشک شویی یکی از کسب‌وکارهای ساده‌ایست که می‌توان شروع کرد، تنها لازم است زمان لازم را جهت یادگیری مهارت‌های لازم یاد بگیرید تا میزان سود و درامد خود را افزایش دهید. این نوع از کسب‌وکار نیز نیازی به فروش ندارد.

۸. تحقیق بازار

تحقیق بازار معمولا توسط شرکت‌هایی درخواست می‌شود که دنبال راه‌اندازی یک کسب‌وکار هستند. مثلا می‌خواهند چند محصول جدید را تولید کنند یا تغییراتی در محصول کنونی ایجاد نمایند. این شرکت‌ها بدون مطالعه بازار و سلیقه مشتریان، نمی‌توانند تصمیم به انجام این کار بگیرند. معمولا محققین بازار هستند که این‌ کار را برای شرکت ها انجام می‌دهند.

۹. راه‌اندازی وبلاگ

اگر موضوعی وجود دارد که شما به آن علاقه دارید یا دلتان می‌خواهد در موردش صحبت کنید تا آن را با دنیا مطرح کنید، به راحتی می‌توانید از این راه تولید ثروت کنید. کافیست که یک وبلاگ داشته باشید و مردم محصولات یا خدمات خود را هنگامی که وبلاگتان اوج گرفت، در آن تبلیغ کنند.

۱۰. فری‌لنسینگ

درنهایت، یکی به معرفی آخرین کسب‌ و کار بدون نیاز به فروش می‌پردازیم. فریلنسینگ یکی دیگر از پیشنهادات ماست. مثلا سازمان‌ها و اشخاص به شما پول می‌دهند تا برایشان مطلب، مقاله، بیزنس‌پلن، کتاب و … بنویسید یا وظیفه طراحی وبسایت یا هر محتوایی که فکرش را می‌کنید به شما می‌سپارند و صد البته پول خوبی هم به شما می‌دهند.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here