قسمت اول: سئو چیست ؟ آموزش مفاهیم پایه سئو

سئو چیست و چرا مهم است.


به اولین قدم آموزش رایگان سئو شبکه بیزینوس خوش‌ آمدید. اگر درکی کامل از مفاهیم پایه سئو دارید و می‌دانید که سئو چیست و چه اهمیتی دارد، می‌توانید این قسمت را رد کنید و به سراغ قسمت دوم بروید. برای دیگر افراد این بخش مبانی سئو را کامل جا می‌اندازد و اعتماد به نفستان را برای ادامه مسیر افزایش می‌دهد.

سئو چیست؟

سئو مختصر عبارت (Search Engine Optimization) یا (بهینه سازی موتورهای جستجوگر) است. سئو عملیست که از طریق نمایش شما در نتایج موتور جستجوگر، به صورت مجانی باعث افزایش کیفیت و کمیت بازدید وبسایت می‌شود، همچنین برند شما را بیشتر در معرض دید قرار می‌دهد.

سئو چیست what is seo

با وجود اینکه در مخفف سئو به این موضوع اشاره‌ای نشده، ولی در واقع سئو بیشتر با افراد ارتباط دارد تا با خود موتور جستجوگر. شما باید بدانید که مردم در اینترنت به دنبال چه چیزی می‌گردند، چه جوابی می‌خواهد، چه کلماتی استفاده می‌کنند و همینطور دوست دارند چه محتوایی ببینند. دانستن پاسخ این سوالات به شما کمک می‌کند تا به مردمی که در اینترنت به دنبال خدمات یا کالای شما می‌گردند متصل شوید.

سئو مثل سکه دو رو دارد. اگر یک روی آن دانستن قصد افراد از جستجو باشد، سمت دیگر آن تحویل دادن محتوا به طور قابل درک برای موتورهای جستجوگر است تا بتوانند آن را پیدا کنند. در این آموزش، هر دو موضوع بررسی خواهد شد.

مفاهیم پایه در مورد موتور جستجوگر

موتورهای جستجوگر، ماشین‌هایی هستند که پاسخ می‌دهند. آن‌ها میلیاردها محتوی را از همدیگر مجزا می‌کنند و بعد از ارزیابی هزاران فاکتور تعیین‌کننده، نزدیک‌ترین پاسخ به پرس‌وجوی شما را تحویل می‌دهند.

موتورهای جستجوگر این کار را با کشف و دسته بندی تمامی محتوای موجود در اینترنت (صفحات وب، PDF، عکس، ویدیو و …) طی پروسه‌ای که به (Crawling and indexing) مشهور است انجام می‌دهند. سپس این محتوی را با توجه به اینکه چقدر با پرس‌وجو‌های کاربران هماهنگ است، طی پروسه‌ای به نام “رتبه‌بندی” یا “Ranking” فهرست‌بندی می‌کند.

مطالب مربوط به Crawling, indexing و Ranking را با جزئیات بیشتر در بخش دوم آموزش سئو خواهید دید.

کدام‌یک از نتایج جستجو ارگانیک هستند؟

همانطور که قبلا گفتیم، نتایج ارگانیک آن‌هایی هستند که توسط سئویی موثر و نه پولی‌ (از طریق تبلیغات) بدست آمده‌اند. پیدا کردن نتایج پولی ساده است، گوگل آن‌ها را با اضافه کردن کلمه “آگهی” در ابتدایشان، مجزا کرده و زیر آن‌ها ۱۰ نوشته و لینک آبی نمایش داده شده است.

حال چگونه می‌توان نتایج ارگانیک را تشخیص داد؟ امروزه در صفحه نتایج موتور جستجوگر یا به طور خلاصه “SERP”، هم نتایج تبلیغ شده و هم ارگانیک دیده می‌شود. از جمله ویژگی‌های SERP می‌توان به جعبه‌ای که در آن دیگر پرس‌وجوهای مرتبط نمایش داده می‌شوند، تصاویر، خلاصه‌ها و … اشاره کرد. این امکانات با گذر زمان بیشتر هم می‌شوند.

به عنوان مثال اگر عبارت “آب‌ و هوای تهران” را جستجو کنید، به جای اینکه در اولین نتیجه لینک سایتی که آب‌وهوای تهران را گزارش می‌دهد ببینید، در همان ابتدا اطلاعات کامل مربوط به آب‌وهوای این شهر را در جعبه‌ای مشاهده می‌کنید. همچنین اگر عبارت “پیتزا” را جستجو کنید، اولین نتیجه آدرس و مکان پیتزافروشی‌های اطراف شما خواهد بود.

درک کردن اینکه موتورهای جستجوگر از راه تبلیغات درامدزایی می‌کنند مهم است. هدف آن‌ها این است که بتوانند به بهترین شکل پرس‌وجوها و مشکلات جستجوگر را از طریق همان صفحه SERP حل کنند. اینطور که باشد، جستجوگر باز هم بر می‌گردد و شرکت‌هایی مثل گوگل همچنین قصد دارند که کاربر زمان بیشتری را در صفحه نتایج بماند.

بعضی از ویژگی‌های SERP ارگانیک هستند و می‌توان از طریق سئو روی آن‌ها تاثیر گذاشت. از جمله snippetها (همان خلاصه‌ای از جواب که موتور جستجگور در یک جعبه نشان می‌دهد.)

باید به این نکته اشاره کرد که امکانات بسیار بیشتری هم وجود دارد که با وجود اینکه پولی هم نیستند، ولی به طور متداول از طریق سئو امکان دسترسی به آن‌ها وجود ندارد. این امکانات معمولا مختص پایگاه‌ داده‌هایی همچون IMDB یا ویکیپدیا هستند.

چرا سئو مهم است؟

اگرچه تبلیغات پولی، شبکه‌های اجتماعی و دیگر ابزار آنلاین می‌توانند باعث جذب ترافیک به سمت وبسایتتان شود، بیشتر ترافیک آنلاین از طریق موتورهای جستجوگر بدست می‌آید.

نتایج جستجویی ارگانیک، از نظر جستجوگر اعتبار بیشتری دارند و از نظر اقتصادی نیز کاملا به صرفه‌تر هستند.

خیلی کوتاه باید به این نکته اعتراف کرد که سئو نسبت به تبلیغات کلیکی، حدودا ۲۰ برابر بازدید بیشتری به همراه دارد. اگر محتوایی منسجم داشته باشید که برای کلمات کلیدی صحیحی بهینه شده باشد و رتبه بگیرد، میزان بازدیدی که دریافت می‌کنید طی زمان افزایش پیدا می‌کند، در حالی که تبلیغات دیگر نیاز به شارژ مداوم دارند.

موتورهای جستجوگر هر ماه باهوش‌تر می‌شوند، ولی با همه این‌ها هنوز هم به کمک ما انسان‌ها نیاز دارند.

بهینه کردن وبسایت کمک می‌کند که اطلاعات بهتر به موتور جستجوگر تحویل داده شوند. همین باعث می‌شود که محتوی شما رتبه بگیرد و در صفحه نتایج نمایان شود.

آیا باید یک کارشناس، مشاور یا آژانس خدماتی سئو استخدام کنم؟

با توجه به پهنای باندتتان، تمایلی که دارید و پیچیدگی وبسایتتان، می‌توانید خودتان کارهای اساسی سئو را انجام دهید. یا شاید تصمیم بگیرید که از کمک یک متخصص استفاده کنید. هر دو حالت مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اگر در نهایت تصمیم گرفتید که از یک متخصص استفاده کنید، بدانید که تعداد زیادی آژانس خدماتی و مشاور سئو داریم، ولی کیفیت کار‌ آن‌ها با همدیگر بسیار متفاوت است. دانستن اینکه چگونه یک شرکت سئو خوب انتخاب کنید باعث جلوگیری از هدر رفتن زمان و هزینه زیادی خواهد شد، چون تکنیک‌های غلط سئو واقعا می‌توانند بیشتر از کمکی که می‌کنند، به سایتتان صدمه وارد کنند.

سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه

سئو کلاه سفید به استفاده از تکنیک‌های سئو، بهترین تجربیات و استراتژی‌هایی که قوانین موتور‌های جستجوگر را رعایت می‌کنند اشاره دارد، تمرکز اصلی آن روی ارزش‌افرینی برای مردم است.

سئو کلاه سیاه به تکنیک‌ها و استراتژی‌هایی اشاره دارد که در تلاش برای گول زدن موتور جستجوگر هستند. اگرچه سئو کلاه سیاه می‌تواند جواب بدهد، ولی وبسایت را در ریسک جریمه شدن یا حتی حذف از میان نتایج جستجو قرار بدهد.

جریمه‌ها می‌توانند به قیمت ورشکستگی شرکت تمام شود. این دلیل دیگریست که هنگام استخدام کارشناس سئو دقت زیادی به خرج دهید.

موتورهای جستجوگر اهدافی مشترک با صنعت سئو دارند

موتورهای جستجوگر می‌خواهند به موفقیت شما کمک کنند. در واقع گوگل حتی یک راهنمای شروع برای سئو دارد، مثل همین آموزش رایگان سئو که می‌خوانید. حتی آن‌ها حمایت‌های زیادی از جامعه سئو می‌کنند. در کنفرانس‌های دیجیتال ماریکتینگ همواره نمایندگان و مهندسین موتورهای جستجوگر شرکت دارند.

دستورالعمل‌های گوگل وبمستر

قواعد پایه:

در درجه اول صفحات را برای کاربران بسازید، نه موتورهای جستجوگر

کاربران خود را فریب ندهید

از راه‌های زیرکانه‌ای که برای بهبود رتبه در موتورهای جستجوگر ساخته شده‌اند، استفاده نکنید. همیشه این قاعده را نظر بگیرید که اگر قرار باشد کاری را که با وبسایت می‌کنید برای یکی از کارمندان گوگل توضیح بدهید، احساس خوبی دارید یا نه. یک تست خوب دیگر این است که از خودتان بپرسید: “آیا این‌ کار به کاربران من کمک می‌کند؟ آیا اگر موتور جستجوگری نبود این کار را می‌کردم؟”

به این فکر کنید که چه چیزی وبسایت شما را منحصر به‌فرد، ارزشمند و جذاب می‌کند.

کارهایی که باید از انجامشان پرهیز کنید:

محتوایی که اتوماتیک‌وار ایجاد می‌شود.

ساختن صفحات با محتوای کم، غیر واقعی و یا کپی شده از دیگر وبسایت‌ها

عملی که طی آن به Crawlerها یا همان خزنده‌های گوگل محتوایی متفاوت با آن‌چه کاربران می‌بینند نشان دهید.

نوشته‌ها و لینک‌های مخفی

دستورالعمل‌های وبمستر بینگ

قواعد پایه:

محتوایی واضح، عمیق و جذاب با قابلیت دسترسی آسان برای وبسایتتان تولید کنید.

عنوان صفحات را واضح و مرتبط انتخاب کنید.

لینک‌ها به عنوان نشانه‌ای از محبوبیت محسوب می‌شوند و بینگ به لینک‌هایی که به صورت ارگانیک رشد کرده‌اند پاداش می‌دهد.

اشتراک در شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک نشانه‌ی مثبت محسوب می‌شود و در دراز مدت در رتبه‌ای که کسب می‌کنید تاثیر دارد.

سرعت صفحات مهم است. همچنین تجربه کاربری باید مثبت و مفید باشد.

از خاصیت alt برای توصیف تصاویر استفاده کنید تا بینگ بتواند بهتر محتوای شما را درک کند.

چیزهایی که باید از انجامشان پرهیز کنید:

محتوای کوتاه، صفحاتی که بیشتر جنبه تبلیغاتی دارند یا اینکه کاربران را به سایت‌های دیگر ارجاع می‌دهند، رتبه خوبی کسب نمی‌کنند.

تاکتیک‌های آزاردهنده لینک‌سازی که باعث ایجاد تعداد نامحدودی بک‌لینک می‌شود، از جمله لینک‌های خریداری شده، می‌توانند باعث حذف وبسایت از ایندکس بینگ شود.

لینکی که می‌سازید ثابت باشند و تغییر نکنند.

محتوایی که کپی شده

عملی که طی آن به Crawlerها یا همان خزنده‌های گوگل محتوایی متفاوت با آن‌چه کاربران می‌بینند نشان دهید. (Cloaking)

نیاز کاربر را برطرف کنید.

به جای گول زدن موتورهای جستجوگر و کسب رتبه بهتر ازین طریق، روی درک و برطرف کردن نیاز کاربر خود تمرکز کنید. وقتی فرد دنبال چیزی می‌گردد، انتظار نتیجه‌ درستی دارد. می‌خواهد پاسخ یک سوال باشد یا بلیط یک کنسرت یا حتی عکس یک گربه، این محتوایی که می‌خواهند نیاز و هدف آن‌هاست.

اگر کسی عبارت “شیر” را جستجو می‌کند، منظورش شیر، حیوان جنگل است، یا شیر نوشیدنی، یا شیر خشک یا حتی شیر آب!

وظیفه شما به عنوان کسی که سئو انجام می‌دهد این است که برای کاربران محتوایی را که می‌خواهند و در قالبی که دوست دارند،‌ تولید کنید.

برخی از اهداف و نیازهای متداول میان کاربران:

اطلاعاتی: جستجو برای اطلاعات. مثلا: “بهترین مدل لپتاپ برای ادیت ویدیو”

ناوبری: جستجو برای یک وبسایت خاص. مثلا “بیزینوس”

معاملاتی: جستجو برای خرید چیزی. مثلا “تخفیف خرید بلیط سینما”

می‌توانید با سرچ کردن کلمات کلیدی که مدنظرتان است، به طور اجمالی ببینید که قصد کاربران از این جستجو چیست و SERP را بررسی کنید. برای مثال اگر چیزی را جستجو کردید و اول لیستی از تصاویر برای شما نمایان شد، احتمالا ماجرا از این قرار است که عموم افرادی که آن کلمه را جستجو می‌کنند، دنبال تصاویر می‌گردند.

همچنین بررسی کنید که چه نوع محتوایی را رقبای بالادستتان تولید کرده‌اند و شما هنوز این کار را نکرده‌اید. چگونه می‌توانید محتوایی با ارزش ۱۰ برابر آن تولید کنید؟

تولید محتویی مرتبط و با کیفیت بالا در وبسایتتان، به شما کمک می‌کند که رتبه بهتری در میان نتایج جستجو کسب کنید.  مهم‌تر اینکه باعث ایجاد اعتبار و اعتماد توسط مخاطبین آنلاین به وبسایت شما می‌شود.

قبل از اینکه این کار را کنید، اول باید اهداف وبسایتتان را درک کنید تا استراتژی سئو مناسبی برایش انتخاب کنید.

اهداف وبسایت و مشتری خود را بشناسید

هر وبسایت متفاوت است، پس زمان بگذارید تا واقعا درک کنید که هدف وبسایت کسب‌وکارتان چیست. این نه تنها به شما کمک می‌کند که بدانید روی چه بخش از سئو باید تمرکز کنید، بلکه به شما کمک می‌کند که بتوانید بهتر در مورد پروژه سئو با مشتریان، رئسای خود و … صحبت کنید.

قرار است چه شاخصی (در دنیای کسب‌وکار به KPI که خلاصه عبارت شاخص های اصلی عملکرد می‌باشد مشهور است) را به عنوان بازگشت یک سرمایه‌گذاری بر روی سئو اندازه‌گیری کنید؟ ساده‌تر بگوییم، میزان موفقیت شما در موتور جستجوگر چگونه باید اندازه‌گیری شود؟ شما باید به صورت مستند آن را ارائه کنید، حتی اگر به همین سادگی باشد:

برای وبسایت ـــــــــــــــــــــ، KPI اصلی سئو ــــــــــــــــــــــــــ است.

در اینجا تعدادی از KPIهای متداول که می‌توانید با آن‌ها کار خود را شروع کنید آورده شده است:

فروش

تعداد دانلودها

تعداد ثبت‌نام‌ها

ارسال فرم تماس با ما

تماس تلفنی

متوجه شدید که عباراتی همچون “رنک‌ گیری”، “کسب رتبه بهتر” و “ترافیک” در لیست KPIها گنجیده نشد، ما از عمد این کار را کردیم.

شاید با خود بگویید که “من برای یادگیری سئو به اینجا آمدم چون شنیده‌ام به من کمک می‌کند که رتبه بگیرم و ترافیکم بالا برود، حالا می‌گویید که این‌ها اهداف مهمی نیست؟!”

پاسخ ما این است: سئو می‌تواند به وبسایت شما جهت کسب رتبه بهتر در نتایج جستجو و در نتیجه کسب ترافیک بیشتر کمک کند، این‌ها مفاهیمی پایه هستند. اگر هیچکس برای دیدن وبسایت شما کلیک نکند، رتبه گرفتن بی‌فایده است و همینطور اگر شما به اهداف بزرگ کسب‌وکارتان نرسید، کلیک‌های بی‌شمار نیز دردی از شما دوا نمی‌کند.

برای مثال شما ترجیح می‌دهید که ۱۰۰۰ نفر ماهانه وبسایت شما را ببینند و فقط ۳ نفر فرم تماس با ما را پر کنند، یا ۳۰۰ نفر ماهانه ببینند و ۴۰ نفر فرم تماس را پر کنند.

اگر شما از سئو برای جذب ترافیک به سوی وبسایتتان جهت داشتن نرخ تبدیل بیشتر استفاده می‌کنید، امیدواریم که مورد دوم را انتخاب کنید. قبل از آغاز سئو، مطمعن شوید که اهداف کسب‌وکارتان را تعیین کرده‌اید و سپس از سئو استفاده کنید تا به آن‌ها برسید. لطفا راه دیگری را نروید!

سئو فراتر از هر روش مارکتینگ است. وقتی که بدانید سئو چیست و خوب انجام شود به کسب‌وکارهای واقعی کمک می‌کند که به اهدافشان جهت موفقیت برسند.

این راهنما به شما کمک می‌کند که در تلاش‌های خود جهت انجام سئو، بیشتر داده‌ محور عمل کنید. نه اینکه همواره سعی کنید تیری در تاریکی بزنید و هر از چند گاهی خوش‌شانس باشید.

کش و قوسی به بدن خود بدهید تا خستگی‌تان در برود (کمی چای هم کنارتان باشد بد نیست!)، سپس سراغ قسمت دوم (موتور جستجوگر چگونه کار می‌کند-آشنایی با Crawling, Indexing و Ranking)

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید