لینک‌سازی یا همان گرفتن بک‌لینک یکی از کارهاییست که جهت رنک گرفتن در گوگل حتما باید انجام داد، با این حال این عمل پیچیده‌تر از پرداخت مبلغی به یک وبسایت جهت خرید بک‌لینک یا ساختن پروفایل در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف است.

قسمت ششم: Link Building یا لینک سازی و تثبیت قدرت

داشتن دانش فنی پایه‌ به شما کمک می‌کند که وبسایتتان را برای موتورهای جستجوگر بهتر آماده کنید و در صورت ارتباط با توسعه‌دهندگان یا برنامه‌نویسان، اعتبار خود را بالاتر ببرید.


فرض کنید محتوایی ایجاد کرده‌اید که مردم دنبالش هستند، محتوایی که به سوالاتشان پاسخی شفاف می‌دهد و موتور جستجوگر هم توانایی تشخیص آن را دارد. ولی این به تنهایی جهت رنک گرفتن مطلب شما کافی نیست. برای سبقت از بقیه سایت‌هایی که کیفیت مشابه شما را دارند، باید قدرت خود را نشان دهید که این کار با گرفتن لینک‌ از سایت‌های قدرتمند‌تر، برند‌سازی و جذب مخاطبانی که به پخش محتوای شما کمک کنند حاصل می‌شود.

گوگل تایید کرده که لینک‌ها و کیفیت محتوا (در قسمت چهارم توضیح داده شده) دو فاکتور از سه فاکتور مهم جهت رنک گرفتن در سئو هستند. سایت‌های معتبر به دیگر سایت‌های قابل اعتماد لینک می‌دهند و سایت‌های هرز و اسپمی نیز به دیگر سایت‌های اسپم لینک می‌دهند.

ولی دقیقا لینک چیست؟ چگونه باید از بقیه وبسایت‌ها لینک گرفت؟ از اینجا می‌توانید اساس کار را یاد بگیرید.

بکلینک چیست؟

inbound link که به بک‌لینک یا لینک‌های خارجی مشهورند، به زبان HTML هستند و از یک سایت به سایت دیگر اشاره می‌کنند. فرض کنید به تعطیلات رفته‌اید و از سه نفر بپرسید که بهترین کافی‌شاپ شهر کجاست و همه آن‌ها بگویند “کافه بیزینوس!”. در این صورت با اطمینان این کافه را به عنوان بهترین کافی‌شاپ شهر قبول می‌کنید. لینک‌ها همین کار را در موتورهای جستجوگر می‌کنند.

از اواخر سال ۱۹۹۰، موتور‌های جستجوگر با لینک‌ها مثل یک رای جهت دانستن میزان محبوبیت و اهمیت یک محتوا برخورد کرده‌اند.

لینک‌های درونی یا internal که صفحات اینترنتی یک دامین را به هم متصل می‌کنند نیز کاملا کاربرد مشابهی دارند. وقتی تعداد زیادی از لینک‌های درونی به یک صفحه خاص در وبسایت شما اشاره کنند، به گوگل این سیگنال را می‌دهند که این صفحه مهم است.

موتورها خودشان از طریق یک سری الگوریتم‌، سایت‌ها و صفحات راطبق لینک‌هایی که گرفته‌اند بررسی می‌کنند. ولی سوال اینجاست که این الگو چه چیزی درونش دارد؟ چگونه موتور جستجوگر تمام این لینک‌ها را ارزیابی می‌کند؟ با درک مفهوم E-A-T متوجه می‌شوید.

E-A-T چیست؟

توصیه‌های گوگل در مورد رتبه‌بندی، روی مفهوم E-A-T تمرکز فراوانی دارد. این سه حرف مخفف اول حرف انگلیسی سه کلمه تخصصی، مقتدر و قابل اعتماد است.

وبسایت‌هایی که این مشخصات را ندارند از چشم موتورهای جستجوگر به عنوان وبسایت‌هایی بی‌کیفیت دیده می‌شوند. در حال که وبسایت‌های دارای این مشخصات، پاداش می‌گیرند. E-A-T با گسترش مفهوم جستجو و تحقیق مدام مهم‌تر می‌شود تا سوال کاربر به بهترین شکل رفع شود.

ایجاد یک سایت که تخصصی، پر قدرت و قابل اعتماد باشد، مثل یک فانوس در تاریکی شما را هنگام انجام سئو راهنمایی می‌کند. نه تنها این باعث می‌شود که سایت بهتری داشته باشید،‌ بلکه سئوی بهتری هم خواهید داشت. به این ترتیب از نگاه کاربران گوگل نیز ارزشمند‌تر خواهید بود.

E-A-T و لینک‌هایی که به سایت شما ارجاع داده می‌شوند

هرچه سایت مهم‌تر و محبوب‌تر باشد، حجم لینک‌هایی که می‌گیرد هم بیشتر می‌شود. برای مثال ویکیپدیا. سایت‌های مختلفی به آن لینک می‌دهند.  این نشان می‌دهد که ویکیپدیا کاملا تخصصی است، اقتدار خود را پرورش داده و سایت‌های دیگر نیز به آن اعتماد دارند.

برای کسب اعتماد و قدرت به کمک موتورهای جستجوگر، لینک‌ گرفتن از وبسایت‌هایی لازم است که کیفیت E-A-T را داشته باشند. قرار نیست حتما این وبسایت‌ها در حد و اندازه ویکیپدیا باشند، ولی باید به کاربران موتور جستجوگر محتوایی قابل اعتماد و معتبر تحویل بدهند.

 

لینک های followed و nonfollowed

یادتان هست که گفتیم لینک‌ها مثل رای هستند؟ عبارت rel=nonfollow به شما اجازه می‌دهد که به یک منبع لینک بدهید ولی از حق رای خود در SEO استفاده نکنید.

عبارت “nofollow” به موتور جستجوگر می‌گوید که این لینک را دنبال نکن. بعضی از موتورها هنوز هم این لینک‌ها را دنبال می‌کنند تا صفحات جدید را بیابند،‌ ولی این لینک‌ها link equity یا همان حق رای را انتقال نمی‌دهند. بنابرین اگر یک صفحه بخواهد به یک وبسایت غیر قابل اعتماد لینک بدهد کاربرد دارد.

برای مثال فرض کنید که شما یک پست راجع به لینک‌سازی نوشته‌اید و می‌خواهید مثال‌هایی از لینک‌سازی‌های اسپمی و ضعیف بزنید. شما می‌توانید بدون اینکه به گوگل اعلام کنید که شما به این سایت اعتماد دارید، به آن لینک بدهید.

لینک‌های استانداردی که به آن‌ها خاصیت nofollow اضافه نشده به این گونه‌اند:

<a href="www.bizinoos.com">I love Seo</a>

لینک‌های Nofollow نیز به این صورت باید وارد شوند:

<a href="" rel="nofollow">I love Seo</a>

با توجه به این‌که فقط لینک‌های follow تمام سهم لینک را منتقل می‌کنند، به این معنا نیست که فقط لینک‌های follow بخواهید؟

الزاما اینطور نیست. در مورد تمام راه‌های مشروعی که می‌توانید به وبسایت خود لینک بدهید فکر کنید. فیسبوک، توییتر و … مراکزی هستند که شما به طور طبیعی لینک وبسایت خود را می‌گذارید. ولی این لینک‌ها به عنوان رای به وبسایت شما محسوب نمی‌شود. (ایجاد یک اکانت تویتر به همراه یک لینک به وبسایتتان نشانه این نیست که توییتر سایت شما را دوست دارد.)

طبیعیست که وبسایت شما یک تعادل بین follow و nonfollow در پروفایل لینک خود داشته باشد. یک لینک nonfollow ممکن است که قدرت را انتقال ندهد، ولی می‌تواند ترافیک ارزشمندی به سایت شما بفرستد و حتی در‌ آینده منجر به گرفتن لینک‌های followed شود.

پروفایل لینک شما

پروفایل لینک شما وظعیت تمامی لینک‌هاییست که وبسایتتان بدست آورده است: مجموع لینک‌ها، کیفیت آن‌ها، تنوعشان (مثلا یک سایت هزار بار به شما لینک داده یا ۱۰۰۰ سایت یک بار به شما لینک داده‌اند) و …

وضعیت لینک پروفایل شما به موتورهای جستجوگر کمک می‌کند که بفهمند وبسایت شما نسبت به بقیه چه اوضاعی دارد. ابزارهای مختفی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهند لینک پروفایل خود را آنالیز کنید.

ویژگی‌های یک لینک پروفایل سالم چگونه است؟

وقتی کسی بخواهد در مورد قدرت لینک‌ها بداند، شروع به دستکاری آن‌ها می‌کنند تا منافعی بدست بیاورند. راه‌هایی پیدا می‌کنند که لینک‌های مصنوعی بدست آورند تا رتبه‌شان در موتور جستجوگر بهتر شود. اگرچه گاهی اوقات این تاکتیک کار می‌کند، ولی خلاف ترم‌های گوگل هستند و می‌تواند منجر به پاک شدن صفحات و یا کل دامین از نتایج جستجو شود. شما همیشه باید تلاش کنید که لینک پروفایل سالمی داشته باشید.

یک لینک پروفایل سالم به موتور جستجوگر اطلاع می‌دهد که شما در حال کسب لینک به صورت عادلانه هستید. همانطور که شما نباید دروغ بگویید، خیانت کنید یا دزدی کنید، باید تلاشتان بر این پایه باشد که مطمئن شوید لینک پروفایلتان راست است و با سخت‌کوشی بدست آمده است.

کسب بک‌لینک

لینک‌هایی وجود دارد که به طور طبیعی توسط وبسایت‌ها و صفحاتی که می‌خواهند به شما اشاره کنند، ایجاد می‌گردند.

اساس کسب لینک تقریبا همیشه بر پایه ایجاد محتوای با ارزشی است که مردم معمولا علاقه دارند که به آن ارجاع دهند. این جاییست که اهمیت محتوای با کیفیت مشخص می‌شود. اگر شما بتوانید بهترین منابع را در وب تامین کنید، مردم به طور عادی به شما لینک می‌دهند. گرفتن لینک‌های طبیعی کار خاصی نیاز ندارد، فقط کافیست که محتوایی ارزشمند ایجاد کنید و بتوانید افراد را از وجود این محتوا با خبر کنید.

لینک‌ها باید از وبسایت‌های با موضوع مشابه تامین شوند
لینک گرفتن از وبسایت‌هایی که موضوعی نزدیک به کار شما دارند، معمولا بهتر از لینک گرفتن از وبسایت‌هاییست که به سایت شما مرتبط نیستند. اگر سایت شما فرضا غذای مربوط به حیوانات را می‌فروشد، لینکی که از صفحه حمایت از حقوق حیوانات می‌گیرد، ارزش بیشتری نسبت به لینکی که از یک سایت ورزشی بگیرد دارد.  علاوه بر این لینک گرفتن از منابع با موضوعات بی‌ربط، سیگنال‌های گیج‌کننده‌ای به موتور جستجوگر در مورد صفحه شما می‌فرستد.

Anchor Text باید مرتبط و توصیفی باشد
Anchor Text یا همان متنی که لینک روی آن قرار می‌گیرد، به گوگل کمک می‌کند که بداند موضوع صفحه شما چیست. اگر چندین لینک با anchor text مشابه به یک صفحه لینک شوند، احتمال رنک گرفتن برای این کلمات بیشتر می‌شود. با این حال باید دقت کرد! بک‌لینک‌های فراوان با anchor text های یکسان، برای یک موتور جستجوگر می‌تواند نمایانگر این باشد که شما در حال تلاش برای فریب دادن موتور هستید تا در نتایج دیده شوید.

این را در نظر بگیرید. فرض کنید از چند نفر از دوستانتان در زمان‌های متفاوت بپرسد که روزشان چطور بوده و همه آن‌ها به شما این جواب را بدهند: عالی! روزم را با خوردن نان و کره به همراه مربای آلبالو شروع کردم و برای نهار هم به رستوران بیزینوس رفتم.

این عجیب است و شما به دوستانتان شک می‌کنید. همین اتفاق برای گوگل هم می‌افتد. توصیف محتوای صفحه هدف با anchor text به آن‌ها کمک می‌کند که بفهمند صفحه در چه موردیست، ولی توصیف یکسانی که منابع مختلفی بارها تکرارش کنند، باعث ایجاد شکاکیت می‌شود. به دنبال ارتباط باشید، نه اسپم.

لینک‌ها ترافیک با کیفیتی به سایت شما می‌فرستند
لینک‌سازی هرگز به تنهایی برای موتورهای جستجوگر نیست. سئوی محترمانه و لینک‌سازی باید به این نحو باشد که شما فکر کنید که ممکن است گوگل فردا ناپدید شود. در اصل، شما باید تمرکز خود را روی گرفتن لینک‌هایی بگذارید که ترافیک با کیفیتی به وبسایتتان می‌آورند. این دلیل دیگریست که تاکید می‌شود از وبسایت‌هایی با موضوع مرتبط بک‌لینک بگیرید. چون سایت شما هم برای مخاطبین آن‌ها احتمالا جذاب است.

کارهایی که نباید هنگام لینک‌سازی انجام دهید

یک پروفایل لینک اسپمی دقیقا به این شکل است: پر از لینک‌هایی که غیر طبیعی ساخته شده‌اند، موذیانه هستند یا از هر راه بی‌کیفیت دیگری بدست آمده‌اند. کارهای مثل خرید لینک یا مشارکت در تبادل لینک ممکن است راه ساده‌ای باشد، ولی انجام این کار خطرناک است و ممکن است که تمام تلاش سخت شما را در ریسک قرار دهد. گوگل وبسایت‌هایی که لینک پروفایل اسپمی دارند را جریمه می‌کند،‌ پس وسوسه نشوید.

یک اصل برای لینک‌سازی این است که هرگز سعی نکنید با فریب‌کاری رتبه سایت را تغییر دهید.

ولی مگر این هدف ما از سئو نبود؟ اینجاست که گیج می‌شوید. گوگل از شما می‌خواهد که لینک بدست آورید، نه اینکه بسازید. ولی معمولا مرز بین این دو شفاف نیست. برای جلوگیری از جریمه شدن به خاطر لینک‌های غیر طبیعی،  گوگل به وضوح گفته که از چه کاری باید پرهیز کرد.

خریداری بک‌لینک
گوگل و بینگ هر دو تمایل دارند که تاثیر لینک‌های پولی را در نتایج جستجوی ارگانیک کاهش دهند. در حالی که موتور نمی‌تواند با دیدن تنهای لینک بفهمد که  خریداری و  یا بدست آورده شده‌اند، سرنخ‌هایی دارد که از آن‌ها استفاده می‌کند تا پترن‌های نشان‌دهنده لینک‌سازی فریب‌کارانه را پیدا کند. وبسایت‌هایی که به عنوان خریداران یا فروشندگان بک‌لینک دستشان رو شود، در ریسک اعمال جرایم سنگینی هستند که طبق آن‌ها رتبه‌شان کاهش می‌یابد.

تبادل لینک دوطرفه
تا به حال شده از شخصی که هیچ شناختی از او ندارید، یک ای‌میل دریافت کرده باشید که از شما بخواهد تبادل لینک کنید؟ گوگل در مورد تبادل لینک  “افراطی” و کارهای مشابه هشدار داده است، پس در مقیاس کوچک شاید این کار آلارم اسپم گوگل را به کار نیندازد.

اینکه به افرادی که با شما کار می‌کنند، شریکتان هستند یا کاری مشابه شما انجام می‌دهند لینک بدهید و آن‌ها هم به شما لینک بدهند قابل قبول و حتی ارزشمند است. تبادل لینک در مقیاس سنگین با سایت‌های بی‌ربط است که می‌تواند جرایم را به همراه داشته باشد.

لینک‌های با کیفیت پایین
این یکی از پر استفاده‌ترین منابع جهت فریب دادن موتور جستجوگر هستند. تعداد زیادی از وبسایت‌های بی‌کیفیت هستند که در ازای پرداخت مبلغی از سوی شما، لینک وبسایتتان را در چندین سایت شبیه به هم می‌گذارند و ادعا می‌کنند که کیفیت بالایی دارند.

راه‌های فریب دادن دیگری هم هست که موتورهای جستجوگر دیگر تشخیص داده‌اند و سعی می‌کنند که اثر چنین مسائلی را در رتبه‌بندی کاهش بدهند. همینطور که سیستم‌های اسپم جدیدی ایجاد می‌شوند، مهندسین سعی می‌کنند که با آن‌ها مبارزه کنند.

لینک‌ها همیشه باید:

۱- خودشان بدست بیایند

۲- از صفحات با قدرت بالا بیایند

۳- با گذر زمان افزایش پیدا کنند

۴- از منابع مرتبط بیایند

۵- anchor text مرتبط و واقعی داشته باشند

۶- ترافیک با کیفیت به سمت وبسایت شما بیاورند

۷- مخلوطی سالم از follow و nofollow باشند

۸- یا به صورت استراتژیک گرفته شوند یا طبیعی بدست بیایند

چگونه بک‌لینک با کیفیت بالا بگیریم

لینک‌سازی شکل و اندازه‌های مختلفی دارد، ولی یک چیز همیشه واقعی است. کامپین‌های لینک‌سازی همیشه باید با اهداف منحصر به فرد شما مچ باشند. با همه این صحبت‌ها، متودهای محبوبی وجود دارد که برای اکثر کامپین‌ها جواب می‌دهند. لیست جامعی از کارهایی که باید انجام شود وجود ندارد، پس در وبسایت بیزینوس تدریجا در این مورد صحبت خواهد شد که در تاپیک سئو می‌توانید مطالعه خود را کامل کنید.

لینک‌های همکاران و مشتریان خود را پیدا کنید

اگر همکارانی دارید که مدام با آن‌ها کار می‌کنید یا مشتریانی وفادار دارید که برند شما را دوست دارند، همیشه راه‌هایی برای گرفتن لینک نسبتا آسان از آن‌ها وجود دارد. از طریق تبادل بنر یا نوشتن پست‌هایی در مورد یکدیگر،‌ می‌توانید بک‌لینک سازی خوبی انجام دهید.

یک وبلاگ ایجاد کنید

این نوع از تولید محتوا و لینک‌سازی بسیار محبوب و ارزشمند است، آنقدر که مهندسین گوگل شخصا توصیه به انجام این‌ کار کرده‌اند. بلاگ‌ها این قابلیت را دارند که به صورت مداوم محتوای جدید به اشتراک بگذارند. همین باعث می‌شود که در سراسر وب شناخته شده شوید و از دیگر وبلاگ‌ها لینک بگیرید.

با این حال باید مراقب باشید، هرگز نباید فقط از روی رفع نیاز لینک‌سازی به ایجاد پست‌های میهمان بی‌کیفیت رو آورید. گوگل روی این تاکید کرده و بهتر است انرژی خود را جای بهتری بگذارید.

منابع منحصر به فرد ایجاد کنید

ایجاد منابع منحصر به فرد و با کیفیت بالا کار آسانی نیست، ولی به تلاشش می‌ارزد. محتوای با کیفیت که به طرز صحیحی پروموت شود، می‌تواند به طور گسترده‌ای به اشتراک گذاشته شود. این می‌تواند به ایجاد محتوایی کمک کند که صفات زیر را دارد:

۱- احساسات را بر انگیخته کند (شادی، غم و …) جدید باشد یا حداقل به روشی جدید با مخاطب ارتباط بگیرد.

۲- از لحاظ بصری جذاب باشد

۳- به یک نیاز یا علاقه در زمانی خاص توجه کند

۴- مکان خاصی را مد نظر قرار دهد (مثلا فروش لباس بچه در زاهدان)

ایجاد منابعی مثل این راهی عالی برای جذب لینک‌ها به صفحه شماست. وقتی افراد اینجور محتوای منحصر به فدری را ببینند، دلشان می‌خواهد که آن را با دوستانشان، بلاگر‌ها و … به اشتراک بگذارند که از طریق ارسال لینک‌ها این کار را می‌کنند. این رای‌های با کیفیت که طبیعی بدست می‌آیند، جهت ایجاد اعتماد، قدرت و رتبه بهتر بسیار ارزشمند هستند.

ایجاد صفحات منبع

صفحات منبع یا Resource Pages راهی عالی برای لینک‌سازی هستند. با اینحال برای پیدا کردن آن‌ها باید با اپراتور‌های جستجوی گوگل آشنا باشید که کارتان کمی آسان‌تر شود.

برای مثال، اگر لینک‌سازی را برای یک شرکت می‌خواهید انجام دهید که قابلمه تولید می‌کند، می‌توانید اینگونه جستجو کنید:
آشپزی:”resources” 

و ببینید که چه صفحه‌ای می‌تواند هدف خوبی برای لینک‌سازی باشد.

همچنین چنین جستجویی می‌تواند ایده‌هایی عالی برای تولید محتوا به شما بدهد، فکر کنید که چه resourceهایی می‌توانید ایجاد کنید که این صفحات همگی دلشان بخواهد به شما لینک بدهند.

محتوای برتر خود را بازسازی کنید

از قبل می‌دانید که کدام‌ محتوای سایت شما بیشترین ترافیک را دریافت می‌کند، بیشتری مشتری را جذب می‌کند یا اینکه کاربر بیشترین زمان را در آن‌جا سپری می‌کند.

این محتوا را پیدا کنید و برای دیگر پلتفرم‌ها مثل (یوتیوب، اینستاگرام و …) بازسازی کنید تا جذب مخاطب را فراتر از گوگل برده باشید.

همچنین می‌توانید غلط‌های محتوا را تصحیح کنید، به روز رسانی انجام دهید و به سادگی محتوای قدیمی را روی همان پلتفرم بازنشر کنید. اگر فهمیدید که بعضی از وبسایت‌ها به یکی از منابع شما که خیلی وقت است دست نخورده لینک داده‌اند، آن را آپدیت کنید و به وبسایت‌ها خبر بدهید، با این کار شاید لینک‌های جدیدی کسب کنید.

همچنین می‌توانید همین کار را با تصاویر انجام دهید. به وبسایت‌هایی که از عکس‌های شما استفاده می‌کنند و به شما لینک نداده‌اند مراجعه کنید و بگویید که این کار را انجام دهند.

خبرساز باشید

جلب توجه اخبار،‌بلاگر‌ها و رسانه‌های دیگر برای کسب لینک بسیار موثر است. گاهی اوقات کافیست که چیزی را رایگان ارائه دهید، یک محصول فوق‌العاده جدید معرفی کنید یا مسئله‌ای بحث برانگیز مطرح نمایید. چون بخش زیادی از سئو در مورد حضور برند شما در فضای مجازی و واقعی است، برای موفقیت در سئو باید برندی عالی باشید.

متشخص و اصیل باشید

اشتباه متداولی که سئوکاران جدید هنگام لینک سازی انجام می‌دهند این است که زمان کافی را برای ایجاد یک ای‌میل اولیه خصوصی جهت کسب بک‌لینک از مدیران وبسایت‌های دیگر، نمی‌گذارند. شما به خوبی  می‌دانید که ای‌میل‌های اسپمی چقدر آزاردهنده‌اند، پس مطمعن شوید که باعث روی برگرداندن مردم نشوید.

هدف از ارسال ایمیل اولیه باید به سادگی گرفتن یک پاسخ باشد. این نکات می‌تواند کمک کند:

  • با اضافه کردن چیزی که آن شخص رویش کار می‌کند، ایمیل را خصوصی کنید. مثلا محل مدرسه یا دانشگاه، شغل و … فرد را می‌توانید به نوعی در متن ایمیل جای دهید.
  • ارزش آفرین باشید. مثلا در مورد یک اشکال در وبسایتشان با آن‌ها صحبت کنید.
  • کوتاه بنویسید.
  • یک سوال ساده بپرسید (ترجیحا از آن‌ها لینک نخواهید، در ابتدا به دنبال ایجاد رابطه باشید.)

اندازه‌گیری و پیشرفت در لینک‌سازی

تا اینجای کار، در مورد اهمیت گرفتن لینک‌های با کیفیت صحبت کرده‌ایم، همچنان تاکتیک‌های متداول را مورد بررسی قرار داده‌ایم. حالا ما روش‌هایی جهت اندازه‌گیری بازده سرمایه‌گذاری شما روی لینک‌سازی و استراتژی‌هایی جهت پایدار سازی رشد بک‌لینک‌ها را عنوان می‌کنیم.

مجموع تعداد لینک‌ها
راحت‌ترین راه برای اندازه‌گیری تلاشی که صرف لینک‌سازی شده، ردیابی رشد تمامی لینک‌ها به سایت یا صفحه مورد نظر است. ابزارهایی مثل MOZ یا ahref برای این کار عالیست.

آیا محتوایی تولید کرده‌اید که ۱۰ برابر بهتر از محتوای رقبا باشد؟
این احتمال وجود دارد که محتوای شما به طور قابل ملاحظه‌ای بهتر از مطالب مشابه نبوده‌است. به عقب برگردید و ببینید آیا می‌توانید کاری جهت بهبود محتوا انجام دهید؟

آیا محتوای خود را توسعه داده‌اید؟
در نظر بگیرید که تقریبا چند بک‌لینک برای کلمه کلیدی که مورد هدف نیاز دارید. از طریق ابزار MOZ می‌توانید ببینید که نتایج برتر چند بک‌لینک دارند. این یک معیار خوب است که بدانید واقعا چند بک‌لینک نیاز دارید که وارد فضای رقابت شوید و چه وب‌سایت‌هایی برای اینکه لینک بگیرید مناسبند.

کیفیت‌ لینک‌هایی که گرفته‌اید چطور است؟
یک لینک از یک منبع بسیار قدرتمند ارزش بیشتری از ۱۰ بک‌لینک از سایت‌های کم کیفیت دارد. وقتی سایتی را برای گرفتن بک‌لینک مورد هدف قرار می‌دهید، با استفاده از دو معیار Domain Authority و Page Authority می‌توان آن‌ها را به ترتیب اولویت ردیف کرد.

فراتر از لینک‌ها: چگونه ایجاد آگاهی، اطلاع‌رسانی و برانگیختن احساسات بر قدرت شما تاثیر می‌گذارد

راه‌های لینک‌سازی شما به طور غیر مستقیم روی برندسازی شما نیز تاثیرگذار خواهند بود. در حقیقت می‌توان لینک‌سازی را راهی عالی برای افزایش آگاهی از برند دانست.

وقتی مخاطب با شما آشنا شود و شما هم محتوایی ارزشمند برای به اشتراک گذاشتن داشته باشید، باید مخاطب را از وجود آن مطلع کنید. به اشتراک گذاشتن محتوایتان در شبکه‌های اجتماعی نه تنها مخاطب را از وجود آن مطلع می‌کند، بلکه همچنین تشویق می‌شوند تا در شبکه‌ خودشان نیز این آگاهی را تقویت کنند که در نهایت شما به افراد بیشتری دسترسی پیدا کرده‌اید.

آیا اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی همان کار لینک را انجام می‌دهد؟ خیر. ولی اشتراک گذاشتن با افراد صحیح می‌تواند باعث لینک گرفتن شود. همچنین اشتراک‌گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در نهایت ترافیک شما را افزایشش دهد و بینندگان جدیدی به وبسایت شما اضافه شود که می‌تواند در نهایت باعث افزایش اعتماد و تعداد لینک‌های شما خواهد شد. ارتباط بین سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی و رتبه گرفتن، به نظر غیر مستقیم می‌رسد ولی حتی همین هم به شما کمک می‌کند.

قابل اعتماد بودن

برای موتورهای جستجوگر، اعتماد به طور وسیعی توسط کیفیت و کمیت لینک‌های دامین شما بدست می‌اید. ولی این به این معنا نیست که فاکتورهای دیگری برای افزایش اعتبار وجود ندارد. در مورد تمام راه‌های مختلفی که باعث می‌شود شما در نهایت به یک برند اعتماد کنید بیندیشید:

۱- آگاهی (می‌دانید که این برند وجود دارد.)

۲-کمکی بودن (آن‌ها می‌توانند پاسخی برای سوالات شما فراهم کنند.)

۳- صداقت (آن‌ها کاری را که قولش را می‌دهند انجام خواهند داد)

۴- کیفیت‌ (خدمت یا کالای آن‌ها ایجاد ارزش می‌کند، احتمالا بیشتر از چیز‌هایی که از قبل امتحان کرده‌اید.)

۵- ارزش مداوم (آن‌ها به ارزش‌افرینی ادامه می‌دهند، حتی وقتی آن‌چه که می‌خواستید را بدست آوردید.)

۶- لحن (آن‌ها به طرزی منحصر به فرد و به یاد ماندنی ارتباط برقرار می‌کنند.)

۷- احساسات (دیگران به خوبی از تجربه‌ای که با برند شما داشته‌اند تعریف کنند.)

آخرین راه چیزیست که ما می‌خواهیم در موردش صحبت کنیم. نظرات در مورد برند شما، محصولات و خدماتش می‌تواند باعث نجات یا از بین رفتن یک کسب‌وکار شود.

هنگام تلاش برای کسب قدرت از نظرات افراد، از این قوانین پیروی کنید:

  • هرگز به هیچ سازمان یا شخصی پول ندهید که نظرات تقلبی مثبت در مورد بیزنس شما و یا نظرات منفی راجع به رقیبتان منتشر کنند.
  • هرگز در مورد بیزنس خودتان یا دیگران نظر ندهید. از کارمندانتان نیز نخواهید که این کار را کنند
  • هرگز در هرگونه تبادل نظرات شرکت نکنید.
  • تمام نظرات باید مستقیما توسط مشتری و در اکانت خودشان منتشر شود. هرگز از طرف یک مشتری نظر ندهید یا از یک آژانس نخواهید که این کار را کند.
  • اگر می‌خواهید با پلتفرم‌های مخصوص بازنگری استفاده کنید، قوانین‌ آن‌جا را مطالعه نمایید.

آگاهی باشید که مشکل نظرات اسپم گونه مشکلی در مقیاس جهانی است و در برخی کشور‌ها حتی جرایم سنگینی بابت این مسئله اعمال شده است. خطرناک‌تر از چیزیست که ارزشش را داشته باشد. جذب نظرات و تجربه‌های فوق‌العاده کاربران باعث می‌شود که با گذر زمان هم قدرت و هم اعتماد دیگران را بدست آورید.

قدرت هنگامی ایجاد می‌شود که برند‌ها کارهایی عالی در دنیای واقعی انجام می‌دهند و مشتریان را خوشحال می‌کنند، محتوای عالی درست می‌کنند و از منابع معتبر لینک می‌گیرند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید