با مطالعه قسمت قبل  از آموزش سئو، حالا که یاد گرفتید چگونه میان نتایج جستجو نمایش داده شوید، بیایید بدانیم که انتخاب کلمه کلیدی استراتژیک از طریق پژوهش کلمات کلیدی برای یک محتوا که مخاطبین را هدف قرار می‌دهد، چگونه است. دیگر اینکه چگونه محتوا را برای رضایت کاربران و همینطور موتورهای جستجوگر طراحی کنیم.

قدرتی که هنگام پیدا کردن کلمات کلیدی در دست دارید، به درک بهتر بازار هدف و اینکه آن‌ها چگونه محتوا، محصول یا خدمات شما را جستجو می‌کنند باز می‌گردد.

پژوهش کلمه‌ کلیدی داده‌هایی به شما می‌دهد که از طریق آن‌ها می‌توانید پاسخ به سوالات زیر را بیابید:

 • مردم دنبال چه چیزی می‌گردند؟
 • چه تعدادی از مردم دنبال آن می‌گردند؟
 • ترجیح می‌دهند این اطلاعات در چه فرمتی تحویلشان داده شود؟

در این بخش از آموزش سئو، ابزارها و استراتژی‌های لازم برای دست‌‌یابی به سوالات بالا را کسب می‌کنید. همچنین تاکتیک‌هایی یاد می‌گیرید که به شما جهت تولید محتوایی قدرتمند کمک می‌کند. وقتی کشف کردید که مخاطبین هدف شما چگونه در موتورهای جستجوگر به دنبال محتوای شما هستند، به دنیای تازه‌ای از استراتژیک سئو وارد می‌شوید.

قبل از پژوهش کلمه کلیدی، سوال بپرسید

قبل از اینکه بتوانید به یک کسب‌وکار جهت رشد در موتورهای جستجو کمک کنید، در ابتدا باید درک کنید که این کسب‌وکار چیست، مشتریانش چه کسانی هستند و اهدافشان به چه صورت است.

اینجاست که نگرانی‌ها تمام می‌شود. بسیاری از افراد این مرحله حیاتی از برنامه‌ریزی را رد می‌کنند، شاید دلیلشان این است که پروسه پژوهش کلمات کلیدی وقت‌گیر است. پس با خودشان می‌گویند که دلیلی برای اتلاف وقت هنگامی که دقیقا می‌دانند رنک خوب را برای چه کلماتی می‌خواهند، وجود ندارد.

پاسخ این است که آن‌چه شما می‌خواهید برایش رنک بگیرید با آنچه که مخاطبین واقعا می‌خواهند، دو چیز کاملا متفاوت هستند. تمرکز روی مخاطب و سپس استفاده از داده‌های کلمات‌کلیدی، نتایج موفقیت‌آمیزتری نسبت به انتخاب دلخواه کلمه کلیدی خواهد داشت.

بیایید یک مثال بزنیم. مغازه بستنی فروشی محسن واقع در خیابان ولیعصر که فروشنده انواع بستنی‌های گیاهی و بدون گلوتن است، در مورد سئو چیزهایی شنیده و برای دیده شدن میان نتایج اول گوگل کمک می‌خواهد. برای کمک به آقا محسن،  ابتدا باید در مورد مشتریانش بدانید. برای این کار، چنین سوالاتی بپرسید:

 • مردم دنبال چه نوع بستنی،‌ دسر، اسنک و … هستند؟
 • چه کسی دنبال این‌هاست؟
 • چه زمانی مردم دنبال بستنی، اسنک، دسر و … می‌گردند؟ آیا این علایق فصلی هستند؟
 • مردم چگونه دنبال بستنی می‌گردند؟ از چه کلماتی استفاده می‌کنند؟ چه سوالاتی می‌پرسند؟ آیا بیشتر روی موبایل جستجو می‌کنند؟
 • چرا مردم به بستنی علاقه دارند؟ آیا اشخاص دنبال بستنی سالم هستند یا همان طعم شیرین بستنی راضیشان می‌کند؟
 • مشتریان احتمالی کجا واقع شده‌اند؟

و در نهایت، مهم‌ترین سوال اینجاست. چگونه می‌ةوانید بهترین محتوا را در مورد بستنی برای جامعه‌ مدنظرتان تولید کنید که همه کسانی که دنبالش هستند را راضی کند؟ پرسیدن این سوالات،‌ مرحله حیاتی برنامه ریزی است که شما را در مرحله پژوهش کلمه کلیدی راهنمایی می‌کند و جهت تولید محتوایی بهتر به شما کمک خواهد کرد.

مردم دنبال چه کلمات کلیدی هستند؟

شما راه دلخواهتان را برای توصیف خودتان دارید، ولی مشتریان چگونه برای محصول، خدمات یا اطلاعاتی که ارائه کرده‌اید، جستجو می‌کنند؟ پاسخ به این سوال مرحله حیاتی اولیه در فرایند پیدا کردن کلمه کلیدی است.

پیدا کردن کلمه کلیدی

احتمالا در ذهنتان چند کلمه کلیدی دارید که می‌خواهید برایشان رتبه بگیرید. احتمالا آن‌ها شامل محصولات، خدمات یا دیگر موضوعات وبسایتتان باشد. این کلمات برای پژوهش شما ارزشمند هستند. پس از همینجا شروع کنید!

شما می‌توانید این کلمات کلیدی را در یک ابزار پژوهش کلمه کلیدی وارد کنید تا بفهمید به طور میانگین چه حجمی از افراد آن را جستجو می‌کنند و کلمات کلیدی مشابه را هم پیدا می‌کنید. در قسمت بعدی بیشتر به حجم جستجو می‌پردازیم، ولی در مرحله اکتشاف، می‌تواند به شما کمک کند که کدام یک از واریته‌های کی‌ورد یا کلمه‌ کلیدی شما میان جستجوگران محبوب‌تر هستند.

زمانی که کلمات‌ کلیدی اصلی خود را در یک ابزار تحقیق کلمه کلیدی وارد می‌کنید، شروع به کشف دیگر کلمات کلیدی، سوالات متداول و موضوعات محتوای خود می‌کنید که ممکن است حواستان به آن‌ها نبوده است.

مثالی از یک گل‌فروشی که متخصص مراسم عروسی است می‌زنیم.

با نوشتن “گل‌فروشی” و “عروسی” در یک ابزار تحقیق کی‌ورد، ممکن است مرتبط‌ترین و پرطرفدار‌ترین کلمات کلیدی را پیدا کنید. مثلا:

 • دسته گل عروس
 • گل عروسی
 • فروشگاه دسته گل عروسی

در فرایند کشف کی‌ورد برای محتوایتان، احتمالا توجهتان به حجم جستجوی واریته‌های کلمه کلیدی اصلی جلب می‌شود. در حالی که قطعا می‌خواهید کلماتی را که مخاطبین شما برایش جستجو می‌کنند را مورد هدف قرار دهید، در بعضی مواقع شاید کار درست این باشد که کلمات کلیدی که حجم جستجوی کمتری دارند را انتخاب کنید، چون رقابت کمتری بر سر آن‌هاست.

از آن‌جایی که هم کلمات کلیدی رقابتی و کمتر رقابتی می‌توانند برای وبسایت شما مزیت داشته باشند، یادگیری بیشتر در مورد حجم جستجو می‌تواند به شما کمک کند که کلمات کلیدی خود را اولویت بندی و آن‌هایی را انتخاب کنید که منجر به کسب بزرگ‌ترین مزیت استراتژیک برای وبسایت شما شود.

شما می‌توانید از ابزار جستجوی کی‌ورد موز استفاده کنید.

لازم به تذکر است که این وبسایت نیست که برای یک کلمه کلیدی رتبه می‌گیرد، بلکه صفحات وبسایت هستند. در مورد برندهای بزرگ دیده می‌شود که معمولا صفحه اولیه برای چندین کلمه کلیدی رتبه گرفته، ولی در مورد اکثر وبسایت‌ها، این صحیح نیست. بسیاری از وبسایت‌ها از طریق صفحاتشان ترافیک جذب می‌کنند تا صفحه اول. به همین خاطر تنظیم صفحات وبسایتتان جهت رتبه گرفتن برای یک کلمه کلیدی بسیار مهم است.

مقدار جستجوی یک کلمه کلیدی

موشکافی حجم جستجو

هرچقدر که حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی یا یک عبارت شامل کلمه کلیدی بیشتر باشد، معمولا کار سخت‌تری برای کسب رتبه برتر در موتور جستجوگر نیاز دارید. معمولا این مسئله به سختی کلمه کلیدی مشهور است. در مورد کلمات کلیدی پرجستجو، برندهای مطرح معمولا میان ۱۰ نتیجه صفحه اول گوگل هستند و اگر می‌خواهید در همین کلمات کلیدی رتبه بگیرید، جنگ بر سر آن می‌تواند سال‌ها زمان شما را بگیرد.

معمولا هرچه مقدار جستجو یا همان حجم جستجو بیشتر باشد، رقابت و تلاش بیشتری برای موفقیت لازم است. اگر نتوانید، ممکن است . که هیچ جستجوگری وارد وبسایت شما نشود. در بسیاری از موارد بهترین راه حل، هدف قرار دادن کلمات کلیدی است که رقابت کمتری بر روی آن‌هاست. در سئو به این‌ها کلمات کلیدی دم دراز یا Long-tail Keywords می‌گوییم.

درک کلمه کلیدی دم دراز

اگر رتبه ۱ را برای کلمه کلیدی “کفش” در اختیار داشته باشید، عالیست! ولی آیا شدنیست؟

کار کردن با کلمات کلیدی که ماهیانه بین ۵ هزار تا ۵۰ هزار جستجوگر دارند، فوق العاده است. ولی در واقعیت این عبارات محبوب تنها کسری از جستجوییست که جستجوگران در اینترنت انجام می‌دهند. در حقیقت، حتی این کلمات بسیار پرجستجو می‌توانند نشان دهنده قصدی مبهم از سوی کاربران باشند که اگر آن‌ها را نشان بگیرید، این خطر وجود دارد که کاربرانی وارد وبسایت شما شوند که قصدشان دیدن محتوایی که شما ارائه کرده‌اید نباشد.

فرضا عبارت “پیتزا” را در نظر بگیرید. آیا جستجوگر می‌خواهد ارزش غذایی پیتزا را بداند؟ پیتزا سفارش بدهد؟ دنبال رستوران می‌گردد که با خانواده‌اش به آنجا برود؟ گوگل نمی‌داند، پس به شما فیچرهایی ارائه می‌دهد که بتوانید بهتر نتیجه‌ای که می‌خواهید را پیدا کنید. هدف قرار دادن پیتزا کار بی‌هوده‌ایست.

به این نمودار دقت کنید:

نمودار میزان جستجوی کلمات کلیدیکلمات کلیدی که کمتر محبوب هستند را دست کم نگیرید. کلمات کلیدی دم دراز معمولا نتایج بهتری را به همراه دارند، چون جستجوگران تخصصی‌تر و دقیق‌تر جستجو کرده‌اند. برای مثال اگر کسی کفش را جستجو کند، احتمالا خواسته در اینترنت دوری بزند. اگر کسی عبارت “کفش سایز ۳۷ با کیفیت و ارزان برای دویدن” را جستجو کند،‌ احتمالا کارت بانکیش را هم کنار خودش دارد.

در سئو، سوالات حکم طلا را دارند.

این که کشف کنید مردم چه سوالاتی را در فضای شما می‌پرسند و اضافه کردن این سوالات در یک صفحه پرسش و پاسخ وبسایتتان، می‌تواند ترافیک ارگانیک باورنکردنی به وبسایت شما هدایت کند.

نگاهی استراتژیک به حجم جستجو

حلا که عبارات جستجوی مرتبط و حجم جستجویشان را برای وبسایتتان پیدا کرده‌اید، با بررسی رقبا و کشف اینکه جستجوها در مکان‌ و زمان مختلف (مثلا فصل‌ها) چه تفاوتی دارند، می‌توانید استراتژیک‌تر عمل کنید.

کلمات کلیدی رقبا

احتمالا کلمات کلیدی زیادی را گرد‌آوری می‌کنید. چگونه تشخیص بدهید که ابتدا با کدام یک شروع کنید؟ اینکه کلمات کلیدی پر جستجویی که رقبای شما هنوز برایش رتبه نگرفته‌اند را هدف قرار بدهید، ایده خوبیست. همچنین، می‌توانید ببینید که چه کلمات کلیدی از لیست شما وجود دارد که رقبایتان برایش رتبه گرفته‌اند و به آن‌ها اولویت بدهید. حالت اول وقتی مفید است که می‌خواهید مزیتی نسبت به رقبا داشته باشید و فرصت‌های از دست رفته آن‌ها را هدف قرار بدهید. در حالی که حالت دوم یک استراتژی تهاجمی است که شما را برای یک نبرد بر سر کلمات کلیدی با رقبایتان که همین حالا هم رتبه خوبی دارند سوق می‌دهد.

انتخاب کلمه کلیدی بر اساس فصل

دانستن ترند‌های فصلی در تنظیم استراتژی محتوا می‌تواند یک مزیت باشد. فرضا اگر بدانید که جستجوی “تخم مرغ رنگی” در اواخر زمستان شروع می‌شود، می‌توانید ماه‌ها قبل روی تولید محتوا برای آن کار کنید و تا رسیدن عید آن را به سمت جلو هول بدهید.

کلمات کلیدی بر اساس منطقه جغرافیایی

شاید کلمه کلیدی که شما انتخاب می‌کنید در دو شهر مختلف به دو صورت متفاوت شناخته شود. می‌توانید از این مسئله استفاده کنید و از عبارات محلی هم استفاده کنید.

بهترین فرمت ارائه محتوی برای راضی کردن جستجوگر چیست؟

در قسمت دوم در مورد ویژگی‌های SERP یاد گرفتید. این پس زمینه به ما کمک می‌کند تا بفهمیم جستجوگران ترجیح می‌دهند برای یک کلمه کلیدی خاص چه محتوایی را ببینند. فرمتی که گوگل تصمیم به نشان دادنش می‌کند بستگی به قصد جستجوگر دارد و هر جستجوی خاصی، یک فرمت منحصر به فرد برای نمایش دارد.

در حالی که هزاران نوع جستجو وجود دارد، بیایید نگاهی به ۵ هدف اصلی و مادر جستجوگران بیندازیم:

۱. جستجو برای اطلاعات: جستجوگر به اطلاعات نیاز دارد، مثل نام یک برند یا ارتفاع یک سازه.

۲. جستجو برای وبسایت: جستجوگر مشخصا می‌خواهد به جایی در اینترنت برسد، مثلا پیج فیسبوک یا صفحه اول وبسایت بیزینوس

۳. جستجو برای معامله: جستجوگر می‌خواهد کاری انجام دهد، مثلا بلیط هواپیما بخرد یا به یک موسیقی گوش بدهد.

۴. جستجوی اقتصادی: جستجوگر می‌خواهد دو محصول را با هم مقایسه کند و بهترین را با توجه به نیازهایش پیدا کند.

۵. جستجوی منطقه‌ای: جستجوگر می‌خواهد اطلاعات محلی را بدست آورد، مثل کافی‌شاپ‌های نزدیک، دکتر و …

یک قسمت مهم در فرایند جستجوی کلمه کلیدی، استفاده از صفحه نتایج جستجو برای یافتن بهترین نوع محتواییست که مخاطبین هدف شما قصدش را دارند.

گوگل با دقت رفتار میلیاردها جستجو را ارزیابی کرده تا بتواند بهترین نوع محتوا را برای هر کلمه کلیدی فراهم کند.

اگر عبارت “لباس” را جستجو کنید، گوگل فهمیده که در ایران اکثر افرادی که این جستجو را در ایران انجام داده‌اند، دنبال مغازه‌های لباس‌فروشی هستند یا می‌خواهند عکس لباس‌ها را ببینند.

اگر می‌خواهید یک کلمه کلیدی را هدف قرار دهید، به صفحه نتایج مراجعه کنید تا بفهمید چه نوع محتوایی را برای رنک گرفتن باید تولید کنید.

ابزارهایی که برای تعیین مقدار حجم کلمه کلیدی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید

استفاده از یک کلمه کلیدی چه ارزشی به وبسایت شما اضافه می‌کند؟ این ابزارها می‌توانند به شما جهت رسیدن به پاسخ این سوال کمک کنند، پس نقشی مهم در انتخاب کلمه کلیدی مناسب وبسایتتان خواهند داشت.

 • MOZ Keyword Explorer – کلمه کلیدی مورد نظر خود را وارد کنید و حجم جستجوی ماهیانه‌ را دریافت کنید.
 • درجه سختی کلمه کلیدی می‌تواند همچنین به شما کمک کند که در عبارات خود از کلمات کلیدی استفاده کنید که بهترین شانس را برای کسب رتبه در آن‌ها داشته باشید. هرچه امتیاز یک کلمه کلیدی بیشتر باشد، کسب رتبه برای آن سخت‌تر خواهد بود.
 • Google Keyword Planner – این ابزار متداول‌ترین نقطه شروع برای انتخاب کلمه کلیدی است.
 • Google Trends – این ابزار برای پیدا کردن میزان علاقه فصی افراد به کلمات کلیدی عالیست.
 • SpyFu Keyword Research Tool – به شما کمک می‌کند که داده‌هایی به ترتیب سختی کلمات کلیدی داشته باشید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here